Krvácanie z nosa u detí

Príčiny krvácania z nosa u detí


Hlavnou príčinou krvácania z nosa je suchý vzduch. Suchá klíma alebo príliš horúci vzduch v miestnosti dráždi a vysušuje nosné membrány, čo spôsobuje chrasty na sliznici nosa, ktoré sa môžu rozškriabať. Časté prechladnutia môžu tiež podráždiť sliznicu nosa a vyvolať krvácanie, najmä pri opakovanom fúkaní nosa. Nádcha v čase suchého zimného počasia tiež môže spôsobiť krvácanie z nosa.

zuby


Alergie rovnako spôsobujú problémy, pretože lekári môžu predpísať lieky ako sú antihistaminiká na liečbu svrbiaceho, tečúceho alebo upchatého nosa. Tieto lieky spôsobujú vysychanie nosných membrán, čo vedie ku krvácaniu z nosa.


Zranenie alebo úder do nosa tiež môže spôsobiť krvácanie, ale väčšinou to nie je vážny problém. Ak však nemôžete zastaviť  krvácanie ani po 10 minútach alebo máte iné obavy z poranenia, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.


Napriek tomu, že krvácanie z nosa je málokedy vážne, môže sa vyskytnúť problém, ak sa opakuje príliš často. Ak vaše dieťa krváca z nosa viac ako raz týždenne, mali by ste zvážiť návštevu lekára. Dá sa to vyriešiť. Niekedy sú drobné krvné cievy v nose podráždené a sliznica sa nehojí poriadne, najmä u detí s pretrvávajúcimi alergiami alebo u ľudí, ktorí sú často prechladnutí. Lekár by mohol v týchto prípadoch pomôcť.


Pri krvácaní, ktoré nie je spôsobené infekciou dutín, alergiami alebo podráždenými krvnými cievami, lekár môže nariadiť vyšetrenie na nájdenie príčiny. Mohlo by ísť o krvácavú poruchu alebo abnormálne krvné cievy.

alergie

 
Ako tomu predchádzať?

 

     Udržujte vnútornú sliznicu nosa vlhkú pomocou nosových sprejov alebo gélov.

     Používajte zvlhčovač vzduchu, ak je vzduch v domácnosti suchý. Zvlhčovač udržiavajte čistý, aby nedošlo k nahromadeniu plesní.

     Uistite sa, že vaše deti nosia ochranné športové vybavenie počas športu alebo iných aktivít, ktoré by mohli spôsobiť zranenie nosa.

Krvácanie z nosa u detí
4.8 (96%)5