Nebezpečné rastliny v záhrade


Moja malinká záhradka bola rôznorodá. Niektoré rastlinky v nej boli už roky a niektoré som doplňovala postupne. Obvykle mi ich darovali susedky, keď prerieďovali svoje záhony. A tak sa z mojej záhradky stala akási džungľa všeličoho.

Jedného dňa nám dcéra oznámila radostnú novinu- že čaká bábätko. Ako správna budúca babička som hneď začala uvažovať, kde bude dieťatko tráviť čas. Našla som vhodnú izbu, aj priestor v nej, Pobyt vonku je samozrejmosťou a tak som sa rozhodla, že časť mojej záhradky nebudú tvoriť kvety, ale trávnik. Dieťatko predsa potrebuje priestor.

lučina


  • Hneď som sa aj pustila do práce. Vytrhala som zopár kvetov aj s korienkami. Darujem ich susedom. Manžel vyrovnal plochu záhrady a vysial trávu.   Naša záhrada bola pripravená na príchod bábätka. Aspoň sme si to mysleli.


Jedného dňa prišla na kávičku suseda, ktorej som sľúbila kvety. Čudovala sa , že také pekné rastlinky likvidujeme. Zdôverila som sa jej s dôvodom našich záhradných úprav.


  • Pozrela sa na moju záhradku a nespokojne skonštatovala, že mám síce nádherné rastliny, ale mnohé z nich sú jedovaté a pre deti nebezpečné. Vytreštila som oči! Také niečo som veru nedomyslela.


Ďalší deň som sa vybrala do knižnice a vrátila som sa s niekoľkými publikáciami o rastlinách jedovatých, alebo dráždivých.

Rad radom som prechádzala rastlinku za rastlinkou.

rostliny


  • Ako prvú som s ťažkým srdcom zlikvidovala moju milovanú konvalinku. V tieni stromu mi každý rok prinášala nádherné voňavé biele kvietočky. Aj veľké zelené listy po odkvitnutí pôsobili dekoratívne. No žiaľ- zdravie dieťaťa je na prvom mieste a milá konvalinka opustila moju záhradu.

  • Rovnako obstál aj každú jar prenádherne žlto kvitnúci zlatý dážď. Musel preč.

  • Prekvapením pre mňa bol aj nútený odchod tisu obyčajného. Tak pekne sa mu u nás darilo.


Viac som ich našťastie nenašla. A tak čakám spokojne  na prírastok do rodiny.

Nebezpečné rastliny v záhrade
5 (100%)1